اقدامات پرستار کودک برای ارتباط بهتر با کودک

کودک معمولا قبل از ابتلا به سرما خوردگی یا عفونت بسیار بی قرار میشود دمای بدن کودک را بگیرید و اگر تب داشت موضوع را به پدر و مادرشان خبر بدهید ممکن است آب بینی کودک را افتاده باشد سرفه کند مدفوعش آبکی و شل شده باشد استفراغ کند و یا نشانه های دیگری را در او مشاهده کنید این گریه با بقیه گریه ها فرق میکند شما با دقت هر نوع تغییری را در مدفوع کودک دمای بدن او با غذا خوردنش مورد توجه قراردهید وهمه این تغییرات را به پدر و مادر او خبر بدهید تا راهنمایی های لازم برای مراقبت از کودک را به مشا بگویند.
مکیدن

کودک عاشق مکیدن است آنها فقط برای شیر خوردن نمی مکند بلکه مکیدن برایشان بسیار لذت بخش است این واکنش را بلافاصله بعد از تولد و هنگامی که کودک در فاصله ای که هنوز مادرش روی تخت زایمان است میتوان در نوزاد مشاهده کرد.

بهترین شیوه برای ارضای نیاز مکیدن در نوزاد این است که مدت شیر دادن کافی باشد تا نه تنها گرسنگی کودک بلکه نیاز به مکیدن هم در او ارضا شود کودکانی که باشیر مادر تغذیه میکنند معمولا در این مورد مشکلی پیدا نمیکنند چون تا وقتی که سیر بشوند شیر میخورند معمولا بیست دقیقه شیر خوردن برای سیر شدن کودک و ارضای غریزه مکیدن کافی است.اگر با شیشه شیر میدهید مراقب باشید سوراخ های پستانک آنقدر گشاد نباشد که کودک شیشه شیر را ظرف مثلا ۱۰دقیقه تمام کند ولی فرصتی برای غریزه مکیدن نداشته باشد.

مکیدن به کودک کمک میکند که تنش های جسمی و عاطفی خود را تسکین ببخشید و کودک کج خلق به این ترتیب آرام میگیرد مکیدن شست گاهی اوقات به کودک کمک می کند که نیاز را بطرف کند و نباید جلوی این کار او را گرفت.

بعضی از والدین پستانک به دهان کودک میگذارند تا هم غریزه مکیدن ارضا شود و هم به مکیدن شست عادت نکند چون در سن سه چهارماهگی پستانک را راحت تر میشود از بچه گرقت تا ترک عادت مکیدن شست بعضی از بچه های پر سر و صدا موقعی که در سال اول پستانک میخورند هوشیار تر و آرامتر میشوند.

اگر مار به بچه شیر میدهد و میخواهد به او پستانک بدهد یکی دو هفته صبر کند تا کودک شیر خوردن از پستان مادر را درست یاد بگیرد هنگامی که در اولین روزهای بعد از تولد به کودک پستانک میدهیم ممکن است مکیدن پستان مادر برایشان مشکل شود.
دست دراز کردن کودک

هنگامی که کودک دستهایش را به طرف پرستار خود درازمیکند احتمالا میخواهد که او را از روزی تختش بلند کنید و این به معنی لوس کردن او نیست او میخواهد با شما تماس جنسی داشته باشد بلندش کنید او را در آغوش بگیرید آرام تکانش بدهید با او صحبت کنید و با او را راه ببرید

اگر دستهایش را به طرف شما دراز کرده است اعم از اینکع گریه بکند یا نکند نیاز دارد به او پاسخ بدهید همه پدر و مادر ها دوست دارند جواب کودکشان را که دستهایش را به طرف آنها دراز کرده است بدهند گاهی اوقات این دست دراز کردن وسط کهنه عوض کردن پیش میاید و ممکن است شما بتوانید فورا جواب اورا بدهید ولی این موقعیت ها بندرت پیش می آید و موقتی است.کودک اگر بداند که شما نهایتا جوابش را خواهید داد ناراحت نمیشود
لگد زدن

اگر کودک با خوشحالی به لگن حمام لگد میزند و میخندد و مثل کبوتر صدا در می آورد تردید نداشته باشید که از استحمام لذت میبرد واکنش شما میتواند ادامه دادن به شستشو و آزاد گذاشتن او برای بازی کردن با آب باشد.

بعضی از بچه ها موقعی که هیجانزده میشوند ومثلا از پیش بینی شیر خوردن در وعده بعدی ذوق میکنند لگد می اندازند معمولا لگد زدن ها با تکان دادن دست و حرکات سر همراه است.

گاهی اوقات هم کودک هنگامی که گریه میکند و یا کج خلق است لگد می اندازد لگد انداختن به تنهایی برای این که مشخص کنیم چه واکنشی ضرورت دارد کافی نست و بستگی دارد که کودک همراه با این کار چه نشانه دیگری را بروز دهد.ایا گریه میکند و لگن می اندازند یا لبخند میزند و لگن می اندازد؟ آیا از لگد انداختن لذت می برد؟ اگر این طور است هیچ واکنشی لازم نیست.
خر خر کردن

بعضی از علائم معنی خاصی ندراند و یا در اوقات مختلفمعانی مختلیف دارند که بستگی به این دارد که کودک در آن لحظه بخصوص چه وضعیتی داشته باشد مثلا اغلب نوزادان گهگاهی صداهایی شبیه به خرخر از گلویشان بیرون میدهند این صداها شبیه سینه صاف کردن هستند گاهی اوقات هم کودک به صدای خودش گوش میدهد و لذت میبرد او ممکن است. صدای شما را تقلید کند گاهی هم با لذت خرخر میکنند گاهی هم خرخر او بخاطر در شکم یا کهنه خیس است من فکر میکنم د رچنین مواقعی بهتر از که ببینید وضع عمومی بچه چگونه است و فقط متوجه خرخر نباشید ممکن است حالتی در چهره او باشد که علامت لازم را به شما بدهد گاهی هم در خواب خر خر میکند انگار داردخوا ب میبیند گاهی هم در بیداری از تصور شبر خوردن با خوشحالی خرخر میکند در هریک از این موراد با توجه به شرایط واکنش متفاوتی از طرف شما لازم است در حدود دو ماهگی او صدایی شبیه به صدای کبوتر را از انتهای حلقش بیرون میدهد و این نخستین نشانه واقعی برای یادگیری زبان است.
جیغ کشیدن بلند

هنگامی که کودک برای اولین بار تشخیص میدهد که میتواند صدایی را بسازد آنها را بارها و بارها با شادی تکرار میکند و تشخیص میدهد که صدای جالب و جدید را ساخته است.

بعضی از بچه ها با صدای بلند جیغ میکشند و گوش میدهند تا ببینند میتوانند دوباره جیغ بکشند ظاهرا صدای جیغ آنها را هیجا زده میکند و هیجان آن هنگامی بیشتر میشود که پدر و مادر واکنش نشان میدهند یک کودک خوشحال با تولید این صداهای قبل از زبان میتواند پدر و مادرش را کدتها سرگرم کند این صداها اغلب به جواب نیاز ندارند بعضی از پدر و مادر ها از تکرار صدای کودک خوششان میاید تا با او برای جستجوی کلمات در شیوه ای غیز کلامی ،همراهی کنند فقط به کودک توجه کنید و با او حرف بزنید و خوشحالی خودتان را نشان بدهید غالبا همین کافی است.

دسته‌ها: ویژه

دیدگاهتان را بنویسید

fa_IRPersian
fa_IRPersian